Neferneferuaton Nefertiti, byla staroegyptská královna 18. dynastie v době Nové říše, manželka panovníka Achnatona. Její jméno se stalo synonymem krásy. Dnes je proslulá hlavně díky krásnému obličeji (busta) a nezvykle jemným rysům, které...

Životopis

Neferneferuaton Nefertiti, byla staroegyptská královna 18. dynastie v době Nové říše, manželka panovníka Achnatona. Její jméno se stalo synonymem krásy. Dnes je proslulá hlavně díky krásnému obličeji (busta) a nezvykle jemným rysům, které kontrastovaly s rysy jejího manžela. Byla zřejmě Achnatonovou nástupkyní pod novým jménem Anchcheperure Neferneferuaton a sama po nějakou dobu i vládla, protože právoplatný následník, Achnatonův syn, Tutanchaton byl ještě nezletilý.

Původ a rodinný život královny Nefertiti:
Prameny udávající Nefertitin původ se liší. Jednou z hypotéz je, že byla mitanskou princeznou Taduchepou, která byla vyměněna za zlato jejímu otci Tušratovi a provdána ještě za Amenhotepa III., na sklonku jeho života. Po následném ovdovění se stavá velkou manželkou jeho syna a následníka trůnu Achnatona pod novým jménem Nefertiti. Nejuznávanější hypotéza ale je, že Nefertiti byla dcera králova písaře a později vezíra Aje. Nefertiti měla s Achnatonem jen samé dcery. V Thébách se jí pravděpodobně narodily tři dcery: Meritaton, Meketaton a Anchesenpaaton, která později byla manželkou faraóna Tutanchamona. Asi v pátém roce vlády krále Achnatona se hlavní město egyptské říše přesunulo z Théb do nově postaveného Achetatonu (Obzor Atonův) a královský dvůr se samozřejmě přesunul také. V Achetatonu se jim narodily ještě asi tři dcery: Neferneferuaton Tašerit, Neferneferure a Setepenre, není ale vyloučeno, že některé z nich zemřely ve velmi raném věku. Po narození šesté dcery začal význam královny Nefertiti klesat. Naopak vzrostl vliv Achnatonovy první dcery a manželky Meritaton a jakékoli zprávy o Nefertiti mizí. Existuje však hypotéza, že v této době odchází do ústraní po roztržce s Achnatonem a nastupuje trojice Achnaton-Smenchkare-Meritaton. Další hypotézou však je, že naopak nastupuje od čtrnáctého roku Achnatonovi vlády již jako jeho spoluvládce Smenchkare za nemohoucího uzavřeného Achnatona, přebírá tak trůnní moc v zemi jako regentka pod svým titulem Ancheperure Neferneferuaton, miláček Nefercheperurea ve svém novém sídle Severního paláce v Achetatonu a za určeného Achnatonova nezletilého syna a nástupce, tehdy ještě šestiletého Tutanchatona. Proto se také objevovala na dobových reliéfech společně se svou dcerou Meritaton, která se podílela na této krátké spoluvládě. Po smrti Achnatona a nabytí plnoletosti jeho syna Tutanchatona jsou nuceni obě odstoupit do ústraní a Tutanchaton již přebírá plnou moc a za svou hlavní královskou manželku určuje nevlastní sestru Anchesenapaaton, která měla s Tutanchatonem dvě dcery, které však předčasně zemřely.

Nefertiti jako královská manželka:
Nefertitin podíl na vládě není úplně jasný. V diplomatické korespondenci chybí o Nefertiti jakékoliv zmínky, naopak se v ní hovoří o Achnatonově matce, královně Teji, která měla na Achnatona pravděpodobně velký vliv. Po přestěhování do Achetatonu se na reliéfech častěji objevovala nejstarší dcera Meritaton. Ve dvanáctém roce vlády Achnatona je naposledy královská rodina zobrazena pohromadě. Nedlouho potom zemřela druhorozená princezna Meketaton a vzápětí zmizely z reliéfní výzdoby i královna Teje a tři nejmladší dcery.

Jedna z hypotéz tvrdí, že v této době také zemřela samotná Nefertiti, nebo odešla, po vypuzení Achnatonem ve čtrnáctém roce jeho vlády do ústraní, kdy sídlila ve svém novém Severním paláci v Achetatonu a v reliéfech zcela mizí. Od patnáctého roku vlády krále Achnatona je prvorozená princezna Meritaton zpodobněna v již doprovodu Smenchkarea, který je určen spoluvladařem a posiluje správu říše s vyznáváním slunečního boha Rea. Se smrtí Achnatona se ztrácí i jeho spoluvladař a na trůn nastupuje nový král se jmény Anchcheperure Neferneferuaton, Smenchkare Džesercheperu, který je však vyobrazen s ženskými atributy. Soudí se, že jím mohla být Nefertiti, kdy po roční samostatné vládě plné zmatků a nepokojů předává trůn své třetí dceři Anchesenepaaton, která si bere za právoplatného manžela svého mladšího polobratra a tím nového faraona Tutanchatona, čímž byl tak uzavřen poslední královský svazek z XVIII. dynastie. Ve třetím roce vlády, zřejmě až po smrti velké královny Nefertiti, odcházejí oba mladí panovníci s celým dvorem zpět do města "Amona" Théb a přijímají proto nová jména Tutanchamon a Anchesenepaamon. Avšak po deseti letech jejich vláda končí náhlým úmrtím bezdětného Tutanchamona, a tak nástupcem se stává již starý jeho vezír Aje II., který rovněž vládl krátce a po čtyřech letech umírá.