Horst Köhler

Horst Köhler je devátým prezidentem Spolkové republiky Německo. Úřad zastává od 1. července 2004.

Jeho rodiče žili v Besarábii (na území dnešní Moldávie). Po obsazení sovětskou armádou se přestěhovali do Německa a pak do tehdejšího generálního gouvernementu v okupovaném Polsku, kde se jim narodil Horst. Před postupující frontou utekli do Markkleeberg-Zöbigkeru u Lipska. V roce 1953 se rodině Köhlerových podařilo přes západní Berlín opustit NDR a usadit se v Ludwigsburku.

Horst vystudoval gymnázium, na vojně dosáhl hodnosti poručíka a absolvoval universitu v Tübingenu, obor národohospodářství a politologie.

Pracoval na spolkovém ministerstvu hospodářství a financí. Zastával funkci prezidenta Deutschen Sparkassen- und Giroverband a působil v Evropské bance pro obnovu a rozvoj.

V období od 1. května 2000 až do 4. března 2004 zastával funkci generálního ředitele Mezinárodního měnového fondu. Funkci opustil předčasně po své nominaci na kandidáta německého spolkového prezidenta.

Dne 1. července 2004 vystřídal ve funkci německého spolkového prezidenta Johannese Raua. Je evangelického vyznání, ženatý s Evou Köhlerovou a má dvě děti.

Věk: 79
Narození: 22. 2. 1943 , Skierbieszów, Polsko
Znamení: ryby  

1 se líbí, 3 se nelíbí