Isabela Kastilská

Isabela Kastilská (také Isabela I. Katolická) byla kastilská a aragonská královna.

Narodila se 22. dubna 1451 v Madrigal de las Altas Torres jako dcera královských páru Jana II. Kastilského a Isabely Portugalské. Když byla Isabela ještě velice malá zemřel jí otec a na trůn nastoupil její nevlastní bratr Jindřich. Jindřich královnu-vdovu i s dětmi okamžitě deportoval do vyhnanství. Isabela se po čase zas na dvůr vrátila a dokonce měla na tehdejšího vladaře patrný vliv. Podařilo se jí Jindřicha přesvědčit, aby jí jmenoval jako svou následnici. Poté si také hodlala vybrat svého ženicha. I když Jindřich odmítal, Isabela si zvolila o rok mladšího Ferdinanda, budoucího vladaře Aragonska, kterého si ve svých osmnácti opravdu vzala. Postupně se jim narodily čtyři děti, mj. Kateřina Aragonská, která se stala první manželkou Jindřicha VIII.

Spojením Kastílie a Aragonie hodlali vytvořit jednotný španělský stát. Spousta drobných reforem jistě nebylo na škodu a zemi se začalo dařit lépe, dokud Isabela a Ferdinand nezačali podporovat inkvizici. Ta měla sjednocovat katolíky a stíhat kacíře. Tuto činnost povolil papež v Seville, který ustanovil prvního velkého inkvizitora. Inkvizice děsila Evropu dalších dvě stě let a zabila spoustu jistě nevinných lidí.

Dalším mužem v životě královny, který stojí za zmínku, je Kryštof Kolumbus. Isabela jeho požadavek vydat se do Indie nejdříve třikrát odmítla, nakonec však souhlasila. Souhlas s cestou se vyplatil. Po objevení Ameriky nastal Španělsku zlatý věk plný bohatství a slávy.

Isabela Kastilská zemřela 26.listopadu 1504 v Medině del Campo, je pohřbena v Granadě po boku Ferdinanda, který ji přežil o dvacet let.

Narození: 22. 4. 1451
Úmrtí: 26. 11. 1504  ve věku 53 let †
Znamení: býk  

16 se líbí, 4 se nelíbí