Kateřina Aragonská

Kateřina Aragonská byla anglická královna a první manželka Jindřicha VIII. Tudora. Dcera katolických králů a pravnučka anglického krále Eduarda III.. Jejím životním heslem bylo "skromnost a oddanost" (anglicky: "Humble and Loyal").

Narodila se na zámku Henares v Madridu jako nejmladší dcera katolických králů Španělska Ferdinanda II. Aragonského a Isabely I. Kastilské. Už v roce 1489 byla uzavřena smlouva mezi anglickým a španělským dvorem o sňatku Kateřiny s tehdy teprve dvouletým následníkem trůnu Arturem Tudorem, synem krále Jindřicha VII..

V září roku 1501 Kateřina opustila Španělsko a nastoupila cestu za svým budoucím manželem. 14. listopadu 1501 se pak v Londýně konala svatba mezi patnáctiletou španělskou infantkou a o rok mladším následníkem trůnu. Po svatbě manželé pobývali na zámku Ludlow, který Arturovi jako princi z Walsu náležel. Krátce na to oba mladí manželé těžce onemocněli. Zatím co Kateřina horečnaté onemocnění přestála, její manžel mu podlehl. A tak se Kateřina stala po čtyřech měsících manželství vdovou.

Budoucí anglická královna
Protože se anglický král nechtěl vzdát věna, které do manželství přinesla, musela Kateřina zůstat v Anglii. Jako princezna z Walesu čekala až doroste druhý následník trůnu, o šest let mladší Jindřich. Pro tento sňatek však byl potřeba papežův dispens, protože si Kateřina měla vzít bratra svého zemřelého manžela. Papež Julius II. dispens udělil poté, co budoucí nevěsta prohlásila, že předchozí manželství nebylo naplněno.

Jindřich VIII. si 11. června 1509, dle otcovy vůle (Jindřich VII. zemřel 21. dubna 1509), vzal Kateřinu za manželku.

Kateřina byla v zemi oblíbená už jako princezna, proto poddaní s mladou královnu soucítili v jejím utrpení. V roce 1510 porodila mrtvé dítě, o rok později zemřel ani ne dvou měsíční, 1. ledna 1511 narozený syn, princ Jindřich. Kateřina následně prodělala ještě několik potratů a porod mrtvého syna. Když konečně v únoru 1516 přivedla na svět dceru Marii, pozdější královnu Marii I.. V roce 1518 však opět potratila. Jindřich tak neměl mužského následníka , proto se rozhodl vdovy po bratrovi zbavit. Papež se však postavil za Kateřinu a proti rozvodu.

Královský rozvod a smrt
25. ledna 1533 se Jindřich tajně oženil s Annou Boleynovou. Sňatek s Kateřinou zrušil parlament 23. května 1533 a následně , údajně pod nátlakem, i anglický duchovní klér a to bez souhlasu papeže. Dcera Marie se tak stala nemanželskou. 7. září 1533 se pak Jindřichovi narodila dcera Alžběta. A v březnu 1534 papež Klement VII. schválil Jindřichův rozvod s Kateřinou. Panovníkův rozkol s římsko-katolickou církví, jímž položil základ budoucím náboženským nepokojům v Anglii, byl však už neodvratný.

Kateřina si prožila nezáviděnihodný život plný útrap a nespravedlnosti. Až dokonce bojovala o zajištění práv své dcery Marie.
Anglická královna Kateřina zemřela 7. února 1536 na zámku Kimbolton, král se pohřbu vdovy z Walesu nezúčastnil.

Syna, pozdějšího Eduard VI., se král dočkal ze svazku s Janou Seymourovou. Ten však zemřel v šestnácti letech. Jindřichovou dědičkou se tak stala dcera Marie I. z manželství s Kateřinou Aragonskou.

Potomci
Jindřich, vévoda z Cornwallu (* prosinec 1514 - † prosinec 1514)
Marie I. Tudorovna (18. únor 1516 - † 13. září 1558) ~ Filip II. Španělský

Narození: 16. 12. 1485 , Madrid, Španělsko
Úmrtí: 7. 1. 1536  ve věku 50 let, Huntingdonshire, Anglie †
Znamení: střelec  

22 se líbí, 8 se nelíbí