Kunhuta Rakouská

Kunhuta Rakouská, manželka bavorského vévody Albrechta IV., se narodila 16. března 1465 ve vídeňském Novém městě jako čtvrté dítě a jediná dcera císaře Fridricha III. a Eleonory Portugalské.

Otec dceru pojmenoval podle svaté Kunhuty, manželky císaře Jindřicha II., kterou velmi obdivoval.

Kunhuta už jako malé dítě částečně osiřela. Její matka zemřela 3. září 1467. Výchovu malé Kunhuty převzala matčina hofmistrině Elsa Pellendorferová.

Kunhuta výborně jezdila na koni a milovala lov. Je velmi pravděpodobné, že se také naučila číst a psát a to díky svému bratrovi Maxmiliánovi.

Fridrich chtěl svou dceru provdat za tureckého sultána Mehmeda II. Kunhuta byla žádoucí nevěstou. Měl o ní zájem také Matyáš Korvín, který byl ale odmítnut.

V roce 1477 vtrhl Korvín do Rakouska a uzavřel s Fridrichem mír. Podle dohody musel císař zaplatit 100 000 zlatých nebo Kunhutu provdat za Matyášova švagra – syna neapolského krále. Císař dohodu nedodržel a Matyáš vtrhl do Vídně a zde se usadil až do své smrti v roce 1490.

Kunhutiným manželem se stal bavorský vévoda Albrecht IV. a to 2. ledna 1487 v Insbrucku. Fridrich nejprve se svatbou souhlasil, ale později ji tvrdě odmítl. Mezi Fridrichem a Albrechtem tak došlo k boji. Fridrichův syn Maxmilián spor urovnal a tak se mohl Fridrich znovu sejít se svou dcerou i se svými dvěma vnučkami v Linci. Rok po tomto setkání v roce 1493 zemřel.

18. března 1508 zemřel Albrecht a Kunhuta se usadila v duchovním útulku. Albrecht před svou smrtí ustanovil zákon o následovnictví. Ten měl zabránit dělení území. Vládnout směl vždy nejstarší syn. Kunhuta ale prosadila, že se vévodou stanou její starší syn Vilém i mladší Ludvík, který ale o vládu zájem neměl a věnoval se jen zábavě.

Kunhuta Rakouská, bavorská vévodkyně zemřela 6. srpna 1520 v Mnichově ve věku pětapadesáti let.

Narození: 16. 3. 1465 , vídeňské Nové město
Úmrtí: 6. 8. 1520  ve věku 55 let, Mnichov †
Znamení: ryby  

2 se líbí, 0 se nelíbí