Marie Burgundská

Marie Burgundská, lucemburská, burgundská a brabantská vévodkyně, se narodil 13. února 1457 v Bruselu. Byla dcerou Karla Smělého a Isabely Bourbonské.

Její otec se po smrti své první ženy znovu oženil s Markétou z Yorku, ale manželství zůstalo bezdětné. Markéta si velmi oblíbila svou nevlastní dceru Marii a byla jí dobrou matkou.

Karel přemýšlel, jak svou dceru co nejlépe provdat. Anglický král ji chtěl získat pro svého bratra, francouzský král i římský císař ji chtěli pro své syny. Kare dal přednost císařovu synovi Maxmiliánovi. Tímto sňatkem si sliboval svůj vzestup na krále. Zemřel ale v roce 1477 v boji o Lotrinsko.

Marie se stala vévodkyní. Protože byla nezkušenou panovnicí, podlehla nátlaku nizozemských měst a podepsala 11. února 1477 tzv. Grand Privilége ( odstranění úřední moci).

11. srpna za Marií přicestoval Maxmilián, aby se sní oženil. Mariin strýc Ludvík XI. ale s jejich sňatkem nesouhlasil. Snažil se Marii ovlivnit různými argumenty. Ta ale prohlásila, že splní otcovo přání a za Maxmiliána se 18. srpna 1477 v Gentu provdala.

Ludvík ale stále škodil. Když se manželům narodil syn Filip, Ludvík prohlásil, že je to dcera. Mariina nevlastní matka Markéta to vyřešila, když dítěti před lidmi stáhla plenu.

7. srpna 1479 došlo k bitvě. Francouzi vpadli do Picardie. Vévodovo vojsko je ale porazilo a Maxmilián si mohl vychutnávat slávu.

10. ledna 1480 se manželům narodila dcera Markéta. Maxmilián a Marie s 6. března 1482 vydali na lov. Mariin kůň klopýtl a ona spadla a vážně se zranila. 27. března 1482 zemřela.

Nizozemské generální stavy využily Maxmiliánova smutku a vzaly do opatrovnictví Filipa. Markéta byla slíbena za manželku francouzskému Karlovi a poslána do Paříže.

Narození: 13. 2. 1457 , Brusel
Úmrtí: 27. 3. 1482  ve věku 25 let †
Znamení: vodnář  

1 se líbí, 0 se nelíbí